Pokyny pro výsadbu aromatických rostlin

PŘÍPRAVA OSIVA
Den před výsevem vezměte z každého balíčku 3-4 semena a namočte je na 16-24 hodin do teplé filtrované vody (asi 48 °C). Semena nasají vodu a nabobtnají. Tento proces zlepší klíčivost. Není nutné udržovat vodu teplou po dobu 16-24 hodin. Jen se ujistěte, že je voda na začátku teplá.

PŘÍPRAVA PŮDY
Disky substrátu se po namočení do vody značně zvětší. Umístěte disky substrátu do misky. Přímo na substrátové disky nalijte 2 šálky teplé, filtrované vody o teplotě přibližně 48 °C.  V případě potřeby přidejte další vodu, ale půdu příliš nenasycujte. Uvolněte síťku z každého disku substrátu a ujistěte se, že nezůstaly žádné suché a tvrdé části. Nakonec odstraňte přebytečnou vodu (lehce přitlačte na půdu), dokud nebude půda mírně vlhká. Substrát lehce rozdrťte a vložte jej do biologicky rozložitelných květináčů, dokud nebudou téměř plné. Odložte si malé množství substrátu na zakrytí semen.

ZASEJTE SEMÍNKA
Opatrně vyjměte předem namočená semena jednotlivých druhů rostlin a položte je na zem asi 2 až 2,5 cm od sebe. Přesnou hloubku výsadby (příliš mnoho půdy nad semeny ztěžuje přístup kyslíku k semenům) a optimální teplotu půdy pro klíčení naleznete v pokynech k jednotlivým semenům na obalech (ke kontrole teploty půdy můžete použít potravinářský teploměr).
Semena posypte tenkou vrstvou zeminy tak, aby nebyla vidět. Ihned po zasazení je lehce postříkejte vodou (silnému postřiku se vyhněte, protože tlak může způsobit, že semena vystoupí na povrch). Přikryjte je sklem nebo průhlednou fólií (abyste vytvořili lehký skleníkový efekt).
Pokud nemáte k dispozici světlé místo s optimální teplotou pro květináče, můžete použít pěstební světla a tepelné podložky.

PO VYKLÍČENÍ
Po vyklíčení semen odstraňte kryt, aby semenáčky dostaly světlo, které potřebují k dalšímu růstu. Pokud žijete v teplém podnebí, dávejte pozor, abyste sazenice "nespálili" přílišným sluncem. Sazenice jsou tak malé a křehké, že je přímé sluneční světlo zesílené okenním sklem může nenávratně poškodit.

PŘESAZOVÁNÍ
Po prořezání, když jsou výhony dostatečně silné, můžete rostliny ponechat v původním květináči, nebo je můžete přesadit do většího květináče. Pokud je ponecháte v původním květináči, nezapomeňte do půdy přidat živiny. Doporučujeme je přesadit do květináče o objemu 4 litry s čerstvou organickou zeminou. Pokud jste si nekoupili hnojivo pro rostliny, můžete použít zeminu, která hnojivo obsahuje.