Pokyny - Výsadba rajčat

INSTRUKCE
Výsadba rajčat


PŘÍPRAVA SEMEN
Den před výsevem vyjměte semena ze sáčku a namočte je na 12 hodin (ne déle) do teplé vody. Semena vodu absorbují a nabobtnají. Tento proces zlepší klíčivost. Není nutné, aby voda byla 12 hodin horká. Jen se ujistěte, že je voda na začátku teplá.

PŘÍPRAVA PŘÍRODNÍHO PĚSTEBNÍHO MÉDIA DISKY
Když jsou semena připravena k výsadbě, je čas připravit půdu. Substrátové disky, které jsou součástí sady, jsou vyrobeny z "kompaktní směsi" francouzského dřeva a rašeliny, která se po namočení do vody značně rozpíná.

Umístěte disky substrátu do misky. Přímo na substrátové kotouče nalijte 2 šálky teplé vody. V případě potřeby přidejte další vodu, ale půdu příliš nenasycujte. Dbejte na to, aby nezůstaly žádné suché a tvrdé části. Nakonec odstraňte přebytečnou vodu (lehce na zeminu zatlačte), dokud nebude zemina mírně vlhká.
Z každého disku substrátu oddělte síťku, substrát mírně rozdrťte a vložte jej do miniskleníku, dokud nebude téměř plný. Odložte si malé množství substrátu na zakrytí semen.

VÝSADBA SEMEN

Opatrně vyjměte předem namočená semena jednotlivých druhů rajčat a rozmístěte je na půdu v květináči asi 1 cm od sebe. Do každého květináče se doporučuje vysévat 2 - 3 semena, 6 mm hluboko. Velké množství semen může zabránit klíčení. Semena lehce zakryjte tenkou vrstvou substrátu, aby nebyla vidět. Zeminu jemně urovnejte tak, aby byla v kontaktu se semeny, ale nezhutňujte ji.

Ihned po zasazení semena postříkejte vodou (vyhněte se silnému postřiku, protože tlak může způsobit, že se semena zvednou).

(Vyhněte se silnému postřiku, protože tlak může způsobit, že semena vystoupí na povrch). Umístěte miniskleník na teplé (18-20 stupňů C) a světlé místo, nejlépe na slunci. Výklopné víko pro větrání (křídla) vám umožní vytvořit ideální podmínky pro vaše semena, ať už je jejich růstová fáze jakákoli! Pravidelně zalévejte půdu a nechte semena klíčit 6 až 14 dní.

PO VYKLÍČENÍ
Po vyklíčení semen odstraňte kryt, aby semenáčky dostaly světlo, které potřebují k dalšímu růstu. Pokud žijete v teplém podnebí, dávejte pozor, abyste semenáčky "nespálili" přílišným sluncem. Rostlinka je tak malá a křehká, že ji přímé sluneční světlo zesílené okenním sklem může nenávratně poškodit.

OTUŽOVÁNÍ ROSTLIN
Otužování sazenic je proces postupného vystavování rostlin venkovním podmínkám. Připravuje rostliny na podmínky, ve kterých budou růst v následujícím období. Koncem dubna a začátkem května (když jsou rostliny 15-20 cm vysoké, mají asi 4 listy a ještě nekvetou) můžete začít s otužováním rostlin rajčat. Tento proces trvá 2 týdny. Zpočátku by se sazenice měly nechat 2-3 hodiny venku na stinném místě při teplotě alespoň 12˚C. Ve dnech, kdy je teplota nižší než 12˚ C, se nedoporučuje je vystavovat. Po několika dnech lze sazenice vystavit i na slunci a po dalších několika dnech je lze na půl dne vystavit slunečnímu záření.

PŘESAZOVÁNÍ
Po uplynutí této doby můžete sazenice přesadit do zahrady. Při výsadbě na zahradě se doporučuje umístit je do řádků širokých 90-120 cm a vzdálenost mezi rostlinami by měla být asi 38-46 cm. Po výsadbě zalijte 1 až 1,5 litru vody na hnízdo nebo zavlažte mezi řádky. Rostliny nezalévejte přímo!

Při výsadbě rostlin na balkoně ponechte v každém květináči nejsilnější rostlinu. Potřebují hodně světla a potravy, proto by měly být pěstovány v úrodné půdě a postupně hnojeny přírodními hnojivy.

VYVAZOVÁNÍ RAJČAT KE KŮLŮM

Když rajčata dosáhnou výšky 15 až 20 centimetrů a jsou zasazena na zahradě nebo na balkoně, měla by se vyvazovat. Přivazují se provázkem, který obepíná stonek, ale ne pevně, aby mohl zesílit. Poté, co rajčata vykvetou, se vyvazují podruhé. Tentokrát se rajčata svážou těsně pod list, ze kterého vyrůstají květy. Účelem druhého svázání je rajčata podepřít. Doporučuje se ošetřit rostliny hnojivem pro rajčata.

ODSTRAŇOVÁNÍ SEKUNDÁRNÍCH VÝHONŮ RAJČAT

Odstraňování vedlejších výhonů rajčat spočívá v odlomení postranních stonků rostlin tak, aby zůstal pouze hlavní stonek. Boční výhony odlamujte, neřežte, protože ostří nože může přenášet choroboplodné zárodky. Doporučuje se odstraňovat boční výhony dříve, než dosáhnou délky 5 cm, rostlina se tak mnohem rychleji uzdraví a nebude v důsledku toho trpět.

ZALÉVÁNÍ RAJČAT
Zalévat by se mělo maximálně po 6 až 7 dnech v závislosti na suchosti půdy. Na jaře a na začátku léta se rajčata zalévají ráno, aby se půda přes den zahřála a rostliny v noci netrpěly chladem. V létě se zalévá večer a v noci, když se půda ochladí. Při zalévání dbejte na to, aby se voda dostala ke kořenům, nikoli přímo k rostlině, a aby použitá voda nebyla příliš studená.

SKLIZEŇ RAJČAT
Doporučuje se ponechat rajčata na rostlině co nejdéle, aby mohla zcela dozrát. Rajčata se sklízejí ručně, jedno po druhém, podle zralosti plodů.


Vychutnejte si chuť a vůni svých rajčat!